Öne Çıkanlar SOYAL ORMAN BÜYÜKŞEHİR Mersin BAŞKANI

Bu haber kez okundu.

BOYAR; “622 ADET DİN KÜLTÜRÜ VE AHLAK BİLGİSİ ÖĞRETMENİ AÇIĞI VAR”

Eğitim-İş Şube Yönetim Kurulu adına açıklama yapan Eğitim-İş Mersin Şube Başkanı Hakan Boyar, özellikle orta öğretimlerde seçmeli ders olarak okutulan Temel Dini Bilgiler, Kuran-ı Kerim ve Hz. Muhammed’in Hayatı derslerinin öğrencilere zorla dayatıldığını söyledi.

Açıklamasında Boyar; “2018 yılında Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğü, seçmeli ders seçimi konusunda ilimiz genelindeki ilçelerde okul müdürleri ile gayri resmi toplantılar yaparak, okul müdürlerinin dini derslerin seçilmesini sağlamak konusunda çalışma yapmalarının istendiği, özellikle de ortaöğretim kurumu müdürlerinin seçmeli ders olarak bu dersleri seçmelerinin istendiği öğrenilmiştir. Bunun neticesinde gayri resmi toplantıda söylenen sözleri emir telakki eden okul müdürleri dini dersleri seçmeli dersleri olarak seçerek 2018-2019 eğitim öğretim yılı seçmeli derslerini belirlemişlerdir.” dedi.

Yapılan ders seçimlerinin okulların normlarını belirlediğini ve seçime koyulmayan diğer dersler yüzünden ise o branştaki öğretmenlerin okuldan gitmek zorunda olduğunu belirten Boyar; “Bununla birlikte 2019 Yılı İl İçi Mazerete Bağlı Yer Değiştirme kılavuzunda ihtiyaç listesi incelendiğinde Mersin genelinde 622 adet Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni açığı olduğu görülmektedir.” dedi.

Mersin’in İlçelerinde gerekli olan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi Öğretmen açığını da tablo şeklinde sundu. Boyar listeyi hedef göstererek; “Öğretmen İhtiyaç listesi incelendiğinde özellikle meslek liseleri ve Anadolu liselerinde 4 ile 8 adet arasında Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni ihtiyacı olduğu ve bu liselerin Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni ihtiyacı noktasında İmam Hatip Liseleri ile yarıştığı görülmektedir.” dedi. Gelir durumu düşük olan mahallelerde bulunan okullarda öğretmen eksiğinin çok daha fazla olduğuna vurgu yapan Boyar; “Zaten bu ülkenin kaynaklarından yeterince pay alamayan ekonomik durumu kötü olan bu çocuklardan elinizi çekiniz. Diğer bölgelerdeki çocuklara göre hayata geriden başlayan bu çocukları koltuklarınızı korumak ve birilerine yaranmak için harcamayın.” dedi.

Lise ve Üniversite giriş sınavlarında Mersin’in başarısız olmasının sebebinin idareciler olduğunu söyleyen Boyar; “Bu idarecileri devletimizin ve çocuklarımızın menfaatleri doğrultusunda hareket etmeye davet ediyoruz. Öğrencilerimizin ihtiyacı olan dersleri seçmelerine imkan verilmesi yasal zorunluluktur.” dedi.

Velileri öğrenciler adına boş kağıtlar imzalamamaları konusunda uyaran Boyar, seçmeli dersin seçili olduğu veya doldurulmamış boş evrakların imzalanmasını talep etmelerine karşı durmalarını belirtti. Boyar; “Eğer bu seçmeli dersler bu yılda zorunlu olarak seçtirilmeye devam edilirse önümüzdeki yıllarda zaten bütün okullar kendiliğinden imam Hatip okullarına dönüşmüş olacaktır. Türkiye Cumhuriyeti ‘Demokratik, laik ve sosyal hukuk devletidir.’ Burada devlet adına Milli Eğitim Bakanlığı yetkili kılınmıştır ve bu dayatmalara hukuka aykırı uygulamalara son vermesi gereken de Milli Eğitim Müdürlüğüdür.” diyerek sözlerine son verdi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.