Öne Çıkanlar SOYAL ORMAN BÜYÜKŞEHİR Mersin BAŞKANI

Bu haber kez okundu.

STEAM ELÇİLERİ MERSİN'DE
Mersin Yenişehir Anadolu İmam Hatip Lisesi “Avrupa Okul Ağında STEAM Elçileri Oluşturuyoruz” adlı proje ile hibe almaya hak kazandı.
Proje; İrlanda, Romanya, Letonya, İtalya, İsveç ve Türkiye ile toplam 6 ülkeyi bünyesinde barındırıyor. 14 Ocak Pazartesi günü, etkinlik gelen öğretmen ve öğrencilerin okulu gezmesi ve faaliyetler hakkında bilgi edinmeleriyle başladı.
Yenişehir Anadolu İmam Hatip Lisesi, Mahmud Celaleddin Ökten Konferans Salonu'nda devam eden etkinlikte; 6 ülkenin Milli Marşı karşısında saygı duruşunda bulunuldu.
Proje açılış etkinliğinde konuşma yapan Yenişehir İl Milli Eğitim Şube Müdürü Ziver Deniz; "Projeyi daha çok okulumuzda görmeyi umut ediyorum. Öğrencilere eğitim alanında çok şey katacağına şüphem yok. Bu projede emeği geçen herkesi kutluyorum." diyerek, gelen konuklara teşekkür etti.
Ardından konuşma yapan Yenişehir Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü Fatih Rüştü Tuncer; "Okulumuzdan 2 adet proje onaylandı. Bu gösteriyor ki öğrencilerimizi teşvik etme konusunda başarılıyız. Öğretmenelrimiz ve öğrencilerimizin büyük emeklerinin sonucudur bu. Umarım bu proje sayesinde teknoloji ile sanat ile daha iç içe bir nesil şekillendireceğiz." dedi.
Açılış toplantılarının ardından etkinlik, Suphi Öner Öğretmen Evi'nde çalıştaylarla 18 Ocak Cuma gününe kadar devam edecek.
PROJE FAALİYETLERİ VE HEDEFLERİ
Proje planlanan faaliyetleri ile; STEAM (Fen, Teknoloji, Mühendislik, Sanat, Matematik) konularını öğretmenler ve öğrenciler arasında teşvik etmek, onların yeterliliklerini geliştirmek ve bakış açılarını değiştirmek amaçlanıyor. Proje ile; STEAM eğitim yaklaşımını ortak ülkelerin müfredatıyla bütünleştirilmesi, STEAM'in derslere nasıl entegre edildiğinin yerinde görme olanağının sağlanması amaçlanmaktadır. Ortaklar açısından, projenin hedefine bağlı olarak ortakların birbirlerinin farklı tecrübelerinden, profillerinden, STEAM uzmanlıklarından faydalanma ile birlikte yüksek kaliteli sonuçlar üretmeyi hedeflemekte. Ayrıca STEAM ile birlikte dijitalleşen okullar ile öğrencileri teknoloji tüketen bireyler olarak değil; teknolojiyi üreten bireyler olarak yetiştirmeyi amaçlamakta. Her okulun kendi bünyesinde yer alan yenilik ve iyi uygulamaların paylaşımı projenin öncelikli amaçları arasında yer almakta.
Proje hedefleri arasında; okullarda STEAM eğitiminin aktif bir şekilde uygulanmasıyla öğretmen yeterliliklerini ve öğrenci becerilerini geliştirmek, AB 2020 stratejik hedeflerinin gerçekleşmesine katkı sağlamak, dijital yeterlilikleri en üst seviyeye çıkarmak, okulların AB boyutunda PISA ve TIMMS gibi sınavlarda başarısızlık oranlarını kademeli olarak % 15'in çok daha altına düşürmeyi sağlamak, mühendislik ve sanatın getireceği inovasyonu, yaratıcılığı ve estetik dokunuşu içselleştirmek, STEAM konuları için yeni çağdaş ve modern öğretim yöntemleri açısından öğretmen yetkinliklerini geliştirmek. Böylece öğrenci, okul ve toplum arasında yaygınlaşmalarını sağlayarak, okulda ve okul dışında öğrencileri motive etmek. STEAM'a özgü İngilizce terminolojide öğretmenlerin yetkinliklerini geliştirmek, ülkeler arasında deneyimlerin paylaşılmasını sağlamak, STEAM ve teknik yaratıcılığa olan ilginin artması sağlamak, Kültürlerarası diyalog, çok dillilik, uluslararasılaşma yer almakta.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.